Oddanost podezřelého X

pondělí 10. prosinec 2012 10:23

Kniha Oddanost podezřelého X je detektivka, kterou nespustíte z rukou....

Spíše náhodou se mi do ruky dostala, krásně graficky vyvedená, kniha Oddanost podezřelého X od japonského spisovatele Keiga Higašina (nakladatelství Argo). O spisovateli, ani o knize jsem v životě neslyšel. V českých médiích jsem kupodivu nečetl ani žádnou recenzi a neviděl žádnou reklamu. Momentálně asi letí spíše detektivky a thrillery ze Skandinávie, kterých je všude neuvěřitelné množství (recenzí i reklam).

A v tomto případě je to velká škoda. Knihu jsem přečetl v podstatě na jeden zátah, což už jsem mi nestalo velmi dlouho. Autor píše velmi zvláštním stylem, plným úsporných vět a netypických dialogů (pro Evropany). Potěší i japonské reálie, kdy například je v jedné roztomilé pasáži románu měřena velikost bytu na počet rohoží a nikoliv na metry. A takových drobností je v knize spousta. 

Nebudu se příliš rozepisovat o čem tahle skvělá knížka je, jen zkusím naznačit pár kruciálních věcí pro potencionální čtenáře. V první řadě je třeba si uvědomit, že kniha je detektivkou stylu, kterému říkám Colombovský. Dle geniálního TV detektiva poručíka Colomba. I zde totiž od začátku víme kdo je vrahem a sledujeme souboj mezi geniálním detektivem (profesorem fyziky) a neméně geniálním "zločincem" (profesorem matematiky). Oba spolu hrají jakousi hru, kdy jeden čeká na chybu toho druhého a ta stále nepřichází, vypadá to, že protihráč je připraven na všechny eventuality policejního vyšetřování. Skoro na všechny. 

coveren.jpgObálka amerického vydání: je zajímavé ji porovnat s tou českou, která je o dost lepší!

Kniha postupně graduje do v podstatě nepředvídatelného finále s šokujícím odhalením a zároveň dojemnou mikropointou a Vy pochopíte, že jste celou dobu nečetli detektivku ale velmi zvláštní romantickou knihu.

Vřele doporučuji, ale než se do knihy pustíte, tak se ujistěte, že máte několik hodin čas.  

Poznámka: V Japonsku na motiv této knihy vznikl i film, který jsem neviděl. Ale asi to napravím.

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky