Hobit: Neočekávaná cesta

pátek 28. prosinec 2012 11:09

První díl trilogie Hobit je nádherná pohádka, ale bohužel pouze pro dospělé fanoušky Tolkienovi knihy.

Film Hobit (tedy aktuální první díl) je přesným příkladem toho, když velmi nadaný režisér (Peter Jackson) zfilmuje předlohu kterou miluje, nikdo mu do toho nekecá (producent, scénárista, střihač) a má neomezeně astronomický rozpočet. Vznikne nádherné umělecké dílo, plné dechberoucích záběrů orámovaných nádhernou hudbou a vše podtrženo skoro dokonalou věrností původní knize.

Ovšem vše má jeden háček: Hobit prostě nemá dostatek děje k tomu aby zabral tři filmy se stopáží kolem tří hodin. Prostě nemá. Tolkienův Hobit je nádherná a jednoduchá pohádka, plná humoru a sebeironie. Trilogie Pán Prstenů, kterou se Hobit snaží napodobovat, je celkem složitá akční fantasy.

Rozdíl mezi knihami Hobit a Pán Prstenů je obrovský a filmové médium ho ještě prohlubuje. Nicméně to je v podstatě moje jediná výtka k filmu Hobit: Neočekávaná cesta. Jinak je totiž dokonalý a v mnoha ohledech se mi líbí mnohem více než první díl trilogie Pán Prstenů. U mnoha diváků to ovšem bude jinak, možná se totiž budou nudit. 

Není třeba si nic nalhávat. Hobit je trilogií pouze kvůli penězům. Jeden film vydělá samozřejmě méně peněz než filmy tři. Ale naštěstí zafungovala genialita režiséra (v kombinaci s genialitou původní předlohy) a první díl trilogie Hobit není nudný, není nastavovanou kaší. Naopak. Tvůrci se prostě rozhodli vražedné tříhodinové délky využít a nacpat do filmu vše co fanoušci knihy chtějí vidět (a co popravdě řečeno zůstalo v předloze často nevysloveno a nepopsáno). Také jen málokdy vznikne film, který  je delší  než četba původní předlohy. U mnoha filmových recenzentů se pak ovšem projevuje zajímavý efekt dvojího metru. U Pána Prstenů kritizovali nevěrnost předloze, u Hobita naopak kritizují přílišnou věrnost a doslovnost.

Problém filmu Hobit je jedině a pouze v očividném souboji: humorná pohádka versus akční fantasy. Je evidentní, že tvůrci se snažili oba přístupy vybalancovat k dokonalosti, což je (bohužel) pravděpodobně nemožné. Nicměně tento souboj neprobíhá pouze u aktuálního Hobita, ale v podstatě u všech moderních filmových pohádek (někdy i těch českých).

Já jsem například četl Hobita v českém vydání vybaveném nádhernými ilustracemi Jiřího Šalamouna, které podle mě přesně vyjadřují náladu Tolkienovi knihy Hobit. S touto hravou náladou samozřejmě kontrastuje epičnost a heroismus filmové verze.

sal2.jpg

sal3.jpg

Nic z předešlého ovšem není podstatné. Hobit je nádherný filmový svátek, spektakulární podívaná, kvůli které vzniklo velké plátno a rozhodně stojí za vidění právě v kině. Uvodní scéna teambuildingu, souboj se zlobry (trolly), podzemní město skřetů a jejich král a hlavně setkání s Glumem: to vše jsou dechberoucí sekvence, které prostě nešlo natočit lépe. V čele herecké sestavy je dokonalý britský (původem divadelní) herec Martin Freeman, ten byl pro roli Bilbo Pytlíka předurčen už několik let a celému filmu naprosto dominuje.

poster2.jpg

 

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky