MACANUDO

čtvrtek 25. duben 2013 11:06

Argentinský humor ve formě stripů stojí za pozorné přečtení.

Stripem (pruh, proužek) je v podstatě myšlena komiksová forma, kdy v rámci velmi malého prostoru několika lineárně umístěných políček (nejčastěji tří) autor buduje sobě vlastním způsobem nějaký vtip s pointou často umístěnou v políčku posledním.

Jedná se o formu vyvinutou převážně pro odlehčující potřeby v denním tisku (hlavně v USA). U nás v Čechách je asi nejznámějším zástupcem kocour Garfield nebo intelektuálnější Peanuts, kteří tu v různých tiskovinách vycházeli a dočkali se i zevrubných knižních vydání. Díky bezprecedentní explozi ve vydávání komiksových knih v posledních letech se k nám v češtině dostali i další klasiky tohoto nesmírně obtížného žánru: Dilbert, Calvin a Hobbes, nebo brutální a cynický Red Meat.

1.jpg

Formy stripu se drží i argentinský malíř Ricardo Liniers, kterému u nás (v nakladatelství Meander) vyšly už dvě knihy (Macanudo 1, Macanudo 2). K první z nich jsem se dostal víceméně náhodou, druhou už jsem pak nedočkavě vyhlížel. Jako u každé knihy sebraných „novinových“ stripů i v těchto knihách se najdou silná a slabá místa, nicméně Macanudo čtenáře na první pohled upoutá těžko definovanou melancholií. Většina vtipů zde funguje ve dvou rovinách. V té první se uchechtnete nad pointou, v rovině druhé ovšem popřemýšlíte o „smyslu života a tak vůbec“, úsměv se mění v zamyšlení a překvapivě přichází melancholie.

2.jpg

3.jpg

Ricardo Liniers je nejen nadaný malíř a vtipný člověk, ale také velmi rád rozbourává striktní hranice stripu rozhazováním jeho políček, změnami jejich tvarů, počtem a přechody. Nikdy ovšem svým experimentováním s formou neztrácí čtenáře a daří se mu často bez problémů rozehrávat epické příběhy obyčejných lidí na jednom „pruhu“ knihy. Tučňáci, skřítci, citově vyprahlý roboti, nesmělí obyvatelé metropole a další postavičky nás rozveselí, rozpláčou i donutí k zamyšlení. To vše v jednom balení (a to i díky geniální překladatelce).

4.jpg

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky