Brutální, cynický a zlý humor

pátek 26. duben 2013 08:06

Hugleikur Dagsson – jméno které si zapamatujte! 

Moje nedávné okouzlení nad knihami Macanudo od Argentince Ricarda Linierse, mne přimělo k zamyšlení nad dvěma tématy.

1. Který další zajímavý stripový komiks stojí za doporučení?

2. Proč se v Čechách zatím neobjevil žádný talent v tomto žánru?

Odpověď na první otázku je velmi jednoduchá: Hugleikur Dagsson!

hd5.jpg

Tento Islanďan vydal už několik knih, které ovšem nejsou pro každého. Jeho styl humoru je (mírně řečeno) černý. V podstatě se nezastaví před ničím. Z hlediska stylu se jedná o velmi primitivní malbičky, často i jedno-políčkové (tedy spíše ve formě klasického kresleného vtipu), převážně v černobílé. V češtině jsou k dispozici už celkem čtyři jeho sebrané spisy, v překladu Františka Fuky.

hd1.jpg

První z nich vyšla s následující nádhernou anotací:

„Hugleikur Dagsson je z Islandu. V zimě svítí na Islandu slunce jen tři hodiny denně. V létě na Islandu slunce vůbec nezapadá. Islandský národní nápoj se jmenuje "Černá smrt". Islandské národní jídlo je shnile žraločí maso. Na Islandu je tato kniha kultovním bestsellerem. Měli byste se sami sebe zeptat: A TOMU SE MÁM SMÁT?“

Odpověď na druhou zmíněnou otázku už je samozřejmě složitější. Tento žánr je náročný z mnoha různých důvodů, hlavním je pak asi intenzita produkce. Jestliže se Vám už podaří vnutit strip do nějakého periodika, pak i vy musíte být synchronizovaně periodičtí! V případě denního tisku musíte například produkovat stripy (tj. vymýšlet úderné vtipy), v takovém množství aby příslušné noviny měly co otisknout denně! Tempo je tedy vražedné.

hd2.jpg

Necítím se specialistou na českou tvorbu v žánru stripů a uvítám jakékoliv informace o nějakém zajímavém českém tvůrci. Nicméně v současnosti jsem registroval pouze pár následujících pokusů, ve velké většině se jedná (jednalo) o stripy s týdenním intervalem.

Zelený Raoul (Reflex): v podstatě se nejedná o klasický strip, ale už o angažovanou komiksovou formu. Kvalita je sinusoidní, v poslední době je realita vtipnější a bizarnější než tento komiks sám.

Alois Nebel (Reflex): už bohužel nevychází. Velmi kvalitní a vtipné.

Zen žen (Respekt): feministické, vtipné, ovšem s (pro mne) iritující malbou. 

Suma Sumárum: nic moc se v Čechách bohužel neděje.....

hd4.jpg

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky