Karamazovi

pondělí 28. duben 2008 17:08

Karamazovi
http://www.karamazovi.cz

Neodpustím si primitivní sportovní metaforu. Všechny české filmy, které jsem za posledních pár let viděl, byly divize, v nejlepším případě potom třetí liga světového filmu. Nový český film Karamazovi režiséra Petra Zelenky (Mňága-Happy End, Rok Ďábla, Příběhy obyčejného Šílenství atd.) je ovšem jasná Liga Mistrů. Petr Zelenka vnesl intenzivní světlo do prohnilých vod českých filmotvůrců, obnovil mou důvěru v český film a hlavně mi udělal obrovskou radost.

Poslední český film na kterém jsem byl v kině byla Hřebejkova Kráska v nesnázích. Film jsem přetrpěl jen s pomocí několika málo her na svém mobilním telefonu a zařekl se, že do kina už na český film nepůjdu.

 

Od té doby jsem si pár českých nových filmů půjčil na DVD a byl posléze velice rád, že jsem na ně do kina nešel (ušetřený finanční obnos činí pak přibližně 100 Kč: Multikino 169 Kč, DVD půjčovné cca 70 Kč). Navíc, velkou výhodou domácího kina je možnost přerušení filmu a uklidnění roztřeseného organismu sklenkou něčeho ostřejšího, což některé z posledních českých filmů vyžadují (Experti, Poslední plavky, Tajnosti, atd.). V případě Karamazových jsem hned z několika důvodů svoje předsevzetí porušil a jsem hrozně rád, že jsem to udělal.

 

Důvod 1: Filmy Petra Zelenky mi vždy přišly na české poměry zajímavé, vtipné a dá se říct, že i moderní.

 

Důvod 2: Líbí se mi produkce Dejvického divadla

 

Důvod 3: Pochvalné recenze, co se na film Karamazovi sypou ze všech stran

 

Důvod 4: Vtipné plakáty tohoto filmu, na české poměry absolutní špička

 

Divadelní hra Karamazovi v dramatizaci Evalda Schorma a režii Lukáše Hlavici je v programu Dejvického divadla už od roku 2000 a stále je hojně navštěvována. Film Karamazovi ovšem není v žádném případě filmovým zpracováním stejnojmenné hry ruského klasika F.M. Dostojevského. Zelenka ve filmu Karamazovi totiž líčí, se svým typickým smyslem pro mystifikaci, zájezd všech herců Dejvického divadla do Krakovských oceláren, kde mají právě se hrou Karamazovi vystoupit na multiuměleckém festivalu (kromě nich je tam loutkové divadlo a balet) odehrávajícím se v depresivním areálu obrovských hutí. Hlavní postavy filmu se jmenují stejně jako v realitě (např. Ivan Trojan je Ivan Trojan) a v prvních sekvencích je můžeme poznat z jejich civilní stránky. Někdy to není moc lichotivý pohled. Vtipy na úrovni základní školy, rozhovory o ničem, závist k úspěšnějším kolegům, nenávist k režisérovi atd. Po příjezdu do depresivního areálu polské hutě je herecký ansámbl nucen čelit hned dvěma problémům. Jeden ze členů divadla se totiž potřebuje okamžitě vrátit do Prahy na točení filmu („Mě v tom lítá třista tisíc!!!“) a dále se před jejich příjezdem v areálu hutě zranil malý chlapec (syn jednoho z přítomných polských dělníků) a bojuje v nemocnici o život. Na tomto pozadí začínají herci ostrou zkoušku hry Karamazovi, která se nakonec stane něčím mnohem víc…

 

Čím jsou Karamazovi tak vyjímeční a proč na ně jít do kina?

 

Tak předně je to neuvěřitelná působivost hereckých výkonů všech zúčastněných. Ivan Trojan (Karamazov-otec) ve svém výkonu občas připomíná Luise De Funese, tak rychle se pohybuje na plátně a tak mocně gestikuluje. Ani jednou ovšem nepřeskočí do trapnosti, jeho záporná postava způsobuje naprostý odpor a mrazení na zádech. Jeho synové (čtveřice absolutně odlišných charakterů, a v podstatě zosobnění hlavních typů lidské povahy) jsou neméně skvěle zahráni. Úžasná je i Michaela Badinková (jedna z krásek v nekonečné televizní zábavě pro hospodyňky ULICE).

 

Dalším důvodem proč jít do kina je scénář. Už dlouho jsem neviděl český film u kterého bych se těšil na další a další repliku a čekal co se na plátně stane. Dále je tu hudba. Vnímáte někdo hudbu v českých filmech? Má to vůbec cenu? Tím nemám na mysli písničkové soundtracky (např. Bobule – Richard Krajčo, Z pekla štěstí – Karel Gott atd.) ale opravdovou filmovou hudbu. V Karamazových totiž taková hudba je! Posledním a hlavním důvodem proč jít na Karamazovi do kina je prostě to, že je to skvělý film, co má co nabídnout.

 Ale abych pouze nechválil. Nechápu proč ve filmových momentech, ze kterých by v jiné zemi (hlavně v Americe) vytěžili emocionální maximum a donutili diváka soucítit s postavou na plátně, musí český režisér celou situaci shodit nějakým vtipem. Je to podle mě nějaký vnitřně zabudovaný FAMUcionalistický antihollywoodský blok voperovaný všem absolventům (Zelenka je absolventem dramaturgie a scénáristiky na FAMU, Jan Hřebejk je jeho spolužák), který je nutí shazovat vlastní dílo. V případě Karamazových je to např. scéna s mončičákem (ANO, je vtipná, ale proč je ve filmu umístěna tam kde je?), dále scéna s podpisem DVD Samotáři (ach jo, proč proboha?).

Pánové, filmem máte bavit diváky, nikoliv sami sebe!!!   

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky