Kvalitní televizní zábava mimo české obrazovky

pátek 2. květen 2008 20:00

Detektiv Amsterdam

České celoplošné televize v oblasti televizních seriálů dodávají s malým zpoždění v podstatě vše co je v tomto formátu ve světě zajímavé. Za poslední rok jsem přesto narazil na několik skvělých seriálů, které se zatím na české obrazovky nedostaly a možná ani nedostanou. U následujících tří seriálů je to ovšem velká škoda, protože si dovolím tvrdit, že jsou lepší než velká většina toho co české televize nabízejí v současnosti.

První z nich je americký seriál Dexter. Tahle skvělá série svoji televizní cestu započala v roce 2006 na americké TV stanici Showtime. Hlavním hrdinou je Dexter Morgan, průměrný, nenápadný chlapík. Pracuje jako specialista na krevní stopy pro polici v Miami, má sestru u mravnostní policie a krásnou přítelkyni. Na druhou stranu je Dexter ovšem také masový vrah, psychopat bez jakýchkoliv emocí. Vyhledává a vraždí jiné vrahy, většinou stejné psychopaty jako je on sám. Jeho nevlastní otec Harry (policista) si totiž už když byl Dexter malý, uvědomil jaké monstrum se z něj stává a naučil ho něco, co si Dexter nazývá Harryho kód. Tento kód je jediná věc kterou se Dexter řídí a pevnou součástí tohoto kódu je nezabíjet nevinné lidi. Dexter má za sebou už dvě veleúspěšné sezony (24 epizod) a tvůrci slibují že připravovaná třetí série je poslední. Což je sympatické, protože například seriál LOST evidentně neví kdy skončit (a jak). Ačkoliv moje vylíčení děje seriálu Dexter zní strašně depresivně, tak to tak není. Dexter je velice vtipná a napínavá podívaná, která hodně sází na dialogy a herecké výkony (zejména výborný Michael C. Hall v hlavní roli). V žádném případě se ovšem nejedná o sondu do života masového vraha, doba ještě není připravena na něco takového. Dexter je prostě spíše seriál o klasickém mstiteli bezpráví, rozdíl je pouze v tom, že klasický moderní kladný hrdina nezabíjí záporňáky elektrickou vrtačkou. Zajímavostí je že seriál vznikl podle knih amerického spisovatele Jeffa Lindsaye, pokud vím tak jedna vyšla i v češtině. Má krásný název Drasticky děsivý Dexter.

 

Druhým velmi zábavným TV produktem je seriál CHUCK. Chuck je trošku z jiného těsta, jedná se o akční, komediální podívanou. Hlavním hrdinou je nedostudovaný vysokoškolák Chuck Bartowski, který pracuje jako opravář počítačů a elektroniky v obrovském nákupním středisku Buy More (takové americké Tesko). Chuck žije normálním a nudným životem, svoje dny tráví hraním videoher se svými přáteli z práce („Šprtí hlídka“), dokud mu jeho bývalý spolubydlící z koleje superšpión Bryce Larkin nepošle jeden zajímavý e-mail. V něm jsou zakódovány supertajné vládní informace ve formě obrázků, ty se všechny následně nahrají Chuckovi do hlavy. A protože počítač na kterém byly informace umístěny, Intersect, je zničen a agent Larkin je mrtvý, Chuck se sám stává Intersectem a chtě nechtě musí pracovat pro CIA i FBI najednou. Do jeho života se tak dostává nejen nerudný agent Casey (Adam Baldwin), ale i nádherná špiónka Sarah. Společně se tato trojice musí naučit spolupracovat a řešit ty největší problémy národní bezpečnosti. Vím, že tenhle souhrn děje zní jako že se jedná o kolosální hovadinu, ale nemohli byste se více plést. Chuck je velmi vtipná zábava natáčená s obrovskou nadsázkou a Zachary Levi v hlavní roli Chucka je skvělý komik. Seriál je zabydlen spoustou vedlejších postaviček, které jsou většinou hodně vtipné (pracovníci v Buy More). Nejlepší postavou seriálu je ovšem mrzoutský tvrďák Casey, kterého hraje Adam Baldwin. Ten je všem fanouškům seriálů známý z kultovní podívané Firefly, kde hrál dost podobnou roli. Chuck má za sebou pouze první veleúspěšnou sezónu, která skončila velmi otevřeně. Je na co se těšit.

 

Posledním seriálem, který stojí za pozornost je žhavá novinka New Amsterdam. V roce 1642 byl John Amsterdam holandským vojákem v kolonii Nový Amsterdam (New York), zachránil před smrtím indiánskou dívku a za odměnu získal nesmrtelnost. Dle jejího daru/prokletí zestárne a zemře pouze a jedině, až potká tu pravou lásku. John pracuje v dnešním New Yorku pro policii a společně se svým parťákem Marquezovou řeší ty nejstrašnější vraždy. První díl seriálu režíroval dokonce Lasse Hallstrom (Čokoláda, Casanova atd.). Tato televizní show hodně spoléhá na film Highlander a jeho fanoušky, mě si získala hlavně těžko popsatelným patosem, zajímavou hudbou a hlavně stylem řešení jednotlivých kriminálních případů. Na rozdíl od populárních CSI seriálů, hlavní hrdinové z New Amsterdam svoje případy řeší po starosvětsku. Vyslýcháním podezřelých a intuicí. New Amsterdam je horká novinka a na stanici Fox běží teprve první série, takže těžko soudit. Prvních několik dílů je ovšem hodně zajímavých zejména kvůli setkání hlavního hrdiny s potencionální pravou láskou. Při jejich prvním letmém setkání totiž detektivovi Amsterdamovi pukne srdce….

 

Zdroje informací:

 

http://www.dexter-killer.cz/

 

http://www.chuck.cz/

 

http://www.serialzone.cz/serial/new-amsterdam/

  
Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky