Nový Woody Allen

sobota 3. květen 2008 20:08

Americka verze Kamarada do deste?

Myslím, že chápu o co se Woody Allen pokoušel. Nejsem zase tak starý, abych si ze školních osnov nepamatoval jak má vypadat antická tragedie a hlavně co ji definuje. Woody Allen se ve svém nejnovějším filmu přesně tohoto schématu drží, špičkový herci se snaží (Ewan McGregor, Colin Farrell), hudba je správně dramatická (Philip Glass), ale vznikl něčím zajímavý film? Naprosto ne. Sterilní, nepravděpodobná a trapná nuda je zabalená do fajnového balení, ale po rozbalení se dostaví velké zklamání. Nový film třetího nejlepšího komika na světě (dle show The Comedian ´s Comedian z roku 2005) se jmenuje Cassandra’s Dream a v kině ho s čistým svědomím můžete vynechat.

Každá správná antická tragedie se dělí na pět částí a toho se drží i Woody Allen.  

  1. Expozice – smyslem expozice je úvod, seznámení s hrdiny a první napětí
  2. Kolize – stupňování napětí
  3. Krize – vrchol konfliktu
  4. Peripetie – náhlý obrat ve zdánlivě šťastný konec
  5. Katastrofa – drtivé a tragické rozuzlení s důrazem na to, že nic není nad zákon

Dva bratři s celkem obyčejné a chudé londýnské rodiny (McGregor, Farrell) žijí své relativně prázdné životy a sní o něčem lepším. Jejich finanční situace také není vůbec růžová. Farrell v podstatě hraje přihlouplého gamblera a McGregor, jakožto chytřejší z dvojice bratrů, zase potřebuje peníze na velkou investici v USA (tahle část filmu s investicí v USA mimochodem nedává vůbec smysl). Celý jejich život se může rázem změnit s příjezdem jejich bohatého strýčka Howarda, který souhlasí s tím, že oběma bratrům finančně vypomůže. Za finanční pomoc chce ovšem malou protislužbu. Vraždu.

Oba bratři jsou postaveni před morální problém, zabít člověka a zachránit svůj vlastní bezvýchodný život, nebo zůstat nepošpiněn ohavným činem vraždy, ale navždy zůstat v chudobě.

Už od začátku filmu mě překvapovali oba herci v hlavních rolích svou úpornou snahou o to vypadat jako nějací čerstvě maturující klučíci s podivným akcentem. Popravdě řečeno mi celá první dvojčást filmu (Expozice a kolize) hodně připomínala jeden český film. Kamarád do deště. Colin Farrel je taková variace na Sagvana Tofiho a Ewan McGregor je Lukáš Vaculík jako vyšitý. Jenom ta hudba od Philipa Glasse se k tomu moc nehodí. Podivná scéna střídá podivnou scénu a nepravděpodobnost toho co divák vidí doplňují oba herci svými prapodivnými kreacemi. Zejména Colin Farrell je už od půlky filmu naprosto nesnesitelný.  

 

Film se odehrává v Londýně, ale na to že se má jednat o temný a tragický film je všechno až moc barevné, ale to je jen můj dojem a můj problém. Co je ovšem problém Woodyho Allena je absolutní nepřítomnost napětí v téhle tragedii. Všechny postavy filmu jsou v podstatě nesympatičtí a hloupí hajzlové, takže k nim těžko lze cokoliv cítit, to je první problém. Druhý problém je Allenova neschopnost natočit jakkoliv zajímavou scénu. Docela často se stává, že herci odejdou ze záběru a kamera dál snímá prostor ve kterém se nacházeli. Což bohužel asi nebude omyl, ale snaha o nějaký hlubokomyslný umělecký postup. Bohužel to nefunguje. Jedna z vrcholných scén filmu měl být zřejmě rádoby-napínavý první (a zpackaný) pokus obou bratrů zavraždit jejich oběť. Když se připraveni k činu schovávají v bytě oběti a objeví se někdo kdo tam vůbec neměl být, oni nevědí co dál. Celá potenciálně napínavá scéna je natočená skoro úplně statickou kamerou, až jsem si přišel, že sedím v divadle.

Příšerný je také konec, který sice odpovídá smyslu antické tragedie (nic a nikdo není nad zákon), ale je naprosto přihlouplý. Opravdovým problémem filmu  Cassandra’s Dream je příšerný scénář, nudná režie a neuvěřitelně špatně vybraní herce pro hlavní hrdiny. Bratry, kteří chtějí víc, než na co mají. Hlavně se ovšem přecenil Woody Allen a tenhle film je jeho velký krok vedle.      

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky