Hatfieldovi a McCoyovi

čtvrtek 20. červen 2013 11:17

V roce 1863 začal v USA krvavý a nyní už legendární spor mezi dvěma vlivnými rodinnými klany: Hatfieldů a McCoyů. Válka rodin oficiálně skončila až v roce 2003 (!) a svého času vedla málem k nové občanské válce, a to mezi státy Západní Virginie a Kentucky. Třídílná americká minisérie si vytkla za cíl reálně popsat kořeny tohoto sporu. A povedlo se!

Anse „Ďábel“ Hatfield (Kevin Costner) a Randall McCoy (Bil Paxton) během občanské války Severu proti Jihu sloužili v jednom pluku (na straně Jihu) a stali se nejlepšími přáteli. Jih ovšem pomalu prohrává válku a pragmatický Anse Hatfield dezertuje, aby se postaral o svou rozsáhlou rodinu a převzal vedení klanu.

 

Tím je položen první základní kámen sváru, který nakonec obě rodiny skoro vyhubí. McCoy (rodák z Ulsteru v Irsku) je totiž silně věřící člověk a všichni víme, že bůh nenávidí dezertéry. Zůstává tak se svou jednotkou až do hořkého konce v brutálním zajateckém táboře. Kromě něj nikdo nepřežije.

,,POKUD SE VŮBEC NĚKDY DVA MUŽI NAVZÁJEM NEPOCHOPILI, BYLI JSME TO MY“

,,TAK KDY TO SKONČÍ?“

,,AŽ TU NEZBUDE ŽÁDNÁ KREV NA PROLÉVÁNÍ.“

A tak zatímco Hatfield v klidu řídí rodinný klan a bohatne na dřevařství a výrobě pálenky, Randall McCoy se vrací z války oslabený a plný nenávisti vůči někdejšímu příteli. Nenávist ještě prohloubí, když se po návratu dozví, že Jim Vance (Tom Berenger), Hatfieldův strýček, zastřelil jeho blízkého příbuzného Asu McCoye. Ten se ve válce Severu proti Jihu přidal na stranu Severu, a to se ve Virginii neodpouští.  

costner_paxton.jpg

Pak už jen stačí spor o jedno kradené prase a malý Shakespearovský motiv z Romea a Julie (McCoyova dcera se zamiluje do Hatfieldova syna) a rychle propuká krvavá válka plná vražd ze zálohy, věšení, nájemných zabijáků, přestřelek, prostě všeho toho co rádi ve westernech vidíme.

„TOHLE NENÍ O UKRADENÉM PRASETI, TOHLE JE O CTI!!!!!!!!!!“

Hned na začátku je třeba zdůraznit jednu věc: Hatfieldovi a McCoyovi je jeden z nejlepších westernů co jsem kdy viděl, a to se jedná o „pouhý“ televizní film! Pochází z produkce History Channel, kde se samozřejmě specializují hlavně na dokumenty a na sérii je to vidět. Vše je totiž do detailu realistické. Špína, chudoba, hrdinové neustále odplivují a chrchlají a hlavně mírně zvrácené pojetí cti a úcty k životu. Právo vždy na straně silnějšího a vlivnějšího.

William-Hatfield.jpg

Neuvěřitelné je i herecké obsazení. Kevin Costner zde předvádí to nejlepší co v něm je a hlavně role Hatfielda je pro něj jak ušitá. Bill Paxton má trošku nevděčnější roli, protože hraje toho méně sympatického z obou rivalů, ale pasuje se s tím s obvyklou grácií. Všechny pak s přehledem přehrává Tom Berenger v roli strýčka Jima Vance, ten prostě předvádí absolutního psychopata, kterého zabíjení baví a válka obou rodin je pro něj povyražení.

Hatfieldovi a McCoyovi jsou výbornou podívanou.    

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky