Vesmírná Odysea

čtvrtek 27. červen 2013 13:02

Jeden z nejlepších a hlavně nejúspěšnějších sci-fi filmů všech dob je bezpochyby geniální filozofický traktát 2001: Vesmírná odysea od Stanleye Kubricka. Vrtá mi hlavou obava jak by tento film dopadl v kinech dnes. Chodil by na něj vůbec někdo? Jak moc Hollywood snížil naše intelektuální požadavky na mainstreamovou filmografii?

K tomuto zamyšlení mě inspirovala jedna diskuse na sociální síti, kde se nad tímto problémem zamýšlejí fanoušci sci-fi filmů a knih. Jak moc jsme „zdegenerováni“ přívalem sci-fi filmů, které kladou důraz na triky místo děje, na bombastickou výpravu a obsazení, místo přinášení nových myšlenek?

Jinými slovy, jaký vliv má hollywoodská produkce na vnímání toho co je vlastně sci-fi filmem? V poslední době je dle mnohých kritiků tento žánr pouze vhodnou záminkou pro co největší kvantum výbuchů a přehlídku co nejmodernějších triků. Ale je to skutečně tak?   

Další možností totiž je vliv určité „otupělosti věkem“. Ty nejlepší filmy už jsme viděli, když jsme byli děti a hlavně v pubertě, dodnes se na ně rádi díváme znovu a znovu. Nové filmy prostě nejsou „tak dobré“. Efekt: „lépe už bylo“, neboli „za starých dobrých časů bylo všechno lepší“. Což je sociology a psychology prozkoumaný fenomén přímo související s chátráním lidského těla. Všechno bylo samozřejmě lepší, když byl člověk mladý a zdravý. Samozřejmě i filmy.

2001-a-space-odyssey_036.jpg

Vliv tzv. hollywoodské produkce na otupování našich požadavků ovšem přehlížet také nelze. Nejúspěšnější sci-fi posledních let (i když někdy je diskutabilní co je vlastně sci-fi) mají společný problém s nelogičností scénáře. Ve chvíli kdy se nenecháte ošálit triky, patosem, herectvím atd. a začnete přemýšlet o ději, tak brzo zjistíte jak imbecilní často je.

Kubrick_2001.jpgRežisér Kubrick v kulisách filmu 2001: Vesmírná odysea

Přesto si dovolím „vypíchnout“ několik filmů žánru, které by neměli zůstat bez povšimnutí a dokazují, že stále v průběhu času uplynulého od Kubrickova veledíla existují a budou existovat tvůrci snažící se u diváků o myšlení.

Vetřelec (1979)
Blade Runner (1982)
Star Trek II (1982)
Brazil (1985)
Návrat do Budoucnosti (1985)
J
urský Park (1986)
12 Opic (1996)
Gattaca (1997)
Matrix (1999)
Solaris (2002)
Temný Obraz (2006)
Moon (2009)
District 9 (2009)
Looper (2012)

(Mimochodem, je to vůbec možné, že už jsme 14 let od premiéry Matrixu?)

A na co se těšit v blízké budoucnosti? Já mám dva tipy:

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky