Kruhových objezdů je moc

pátek 12. červenec 2013 08:01

Nový ministr dopravy začíná trochu kontroverzně.

Není na to, když si u snídaně projdete denní tisk a najdete nějakou dobrou, solidní hlášku, která Vás nakopne do dalšího dne. Pro mne je dnešní perličkou myšlenka nového ministra dopravy Zdeňka Žáka. Ten totiž chce v ČR výrazně omezit výstavbu kruhových objezdů a nahradit je semafory. "Kruháče" jsou prý drahé a zpomalují dopravu! 

Nejsem dopravní expert, ovšem skoro denně řídím po celé ČR a odvážím si tvrdit, že kdekoliv byl semafor nahrazen kruhovým objezdem byla doprava URYCHLENA. Také každý kdo někdy řídil auto ve Velké Británii, kde kruhové objezdy absolutně porazily semafory, si musel všimnout té bezproblémové plynulosti dopravy na okrskách při průjezdy těmi desítkami malých vesniček.

Nechme stranou, že první starostí nového ministra dopravy je tahle prkotina, místo např. dálnice na jih a do Polska, a zamysleme se nad tou myšlenkou diktátu z ministerského křesla. Ministr by totiž v žádném případě NEMĚL paušálně rozhodovat o tom, že od teď budeme prostě stavět semafory. To musí rozhodnout kvalifikovaní experti po krátkém výzkumu dané lokality. Někam patří kruhový objezd, někam patří semafor.

larcdetriomphe1.jpg

Nahradit semafory? 

Ministr argumentuje jakýmsi systémem "chytrých" semaforů které budou ovládat dopravu dle aktuálního stavu na silnici. Celé to na mě působí nějakou patologickou úchylkou, kruháče jsou totiž svobodné. Dopravu na nich si "řidí" řidiči sami, semafory jsou státní intervence a stát má samozřejmě potřebu řídit a tvořit z voličů stádo. Také by mně zajímalo jak je to z hlediska bezpečnosti. Kruhové objezdy už ze svého principu nehodám zamezují (pokud nejste psychopat v SUV a nedáváte je středem, což jsem jednou viděl na vlastní oči).

Samozřejmě pokud sedím v ministerském Audi s modrým majáčkem, tak budu mít raději semafory. Na kruháči se totiž v rychlosti 100 km/h kterou stabilně udržuje můj řidič, trochu pošoupnu na sedadle a pošplíchám si oblek becherovkou. 

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky