IRON MAN

úterý 13. květen 2008 07:41

K vyrobe letajiciho brneni potrebujete hlavne kladivo
www.filmpub.cz

Znáte filmy o superhrdinech. Většinou se jedná o puberťáky (nebo o dospělé předstírající puberťáky), protože primárně je tento typ filmů puberťákům určen. U filmu Iron Man to ovšem neplatí. Jedná se totiž o 126 minut dlouhou metaforu krize středního věku, hlavní hrdina není žádný vyplašený zajíc, spíše cynický playboy a hraje ho nepřekonatelným způsobem Robert Downey Jr.

Troufnu si tvrdit, že Iron Man je v naší (ne příliš comicsově naladěné, nepočítám-li Čtyřlístek) zemi naprosto neznámým superhrdinou. Na rozdíl od Supermana, Batmana, Spidermana a X-menů o něm většina lidí pravděpodobně nikdy neslyšela. A není se vlastně čemu divit, protože dějová linie Iron Mana je hodně slabá. Hodně se o této comicsové postavě dozvíte zde:

http://filmpub.centrum.cz/temata/okolo-filmu/157100-tema-iron-man-kdo-to-je.aspx

Film Iron Man vypráví o zrodu této postavy. O přeměně cynického génia vědy a obchodníka se zbraněmi Tony Starka, na kladného superhrdinu zabíjejícího svoje bývalé zákazníky.

Přeměna je ve filmu odstartována jeho únosem islámskými teroristy (při únosu je raněn, okolí jeho srdce je obklopeno kovovými střepinami, a neptejte se jak je Stark léčen…), kteří ho násilím nutí k vyrobení nové ničivé rakety. Dají mu k dispozici něco jako kovárnu, časový limit a velmi morálně vyhraněného pomocníka, který zásobí diváky v kině spoustou protiválečných moudrostí. Zejména podprahovým sdělení: ano jsou tu zlý arabové, ale tohle je ten hodný a hodných je většina. Tony Stark samozřejmě teroristům raketu nevyrobí, místo toho si pomocí kladiva vyrobí létající brnění, většinu freedom-fighterů zabije a odletí do svého ultraluxusního sídla flirtovat se sekretářkou (stále krásnější Gwyneth Paltrow). Jo, a ještě chybí záporňák. Tím se stává Starkův obchodní partner Obadiah Stane (Jeff Bridges), kterému se samozřejmě nelíbí Tonyho prohlášení o ukončení výroby a prodeje zbraní firmou Stark Industries.

Hodně se tvrdí, že hlavního hrdinu v tomto typu filmů dělá zajímavějším záporňák. Je-li dobrý záporňák, většinou se u filmu bavíte. U Iron Mana to moc neplatí, Jeff Bridges je výborný herec, ale jeho postava vůbec nedává smysl (nechápu proč a jak by někdo kdo zásobuje non-stop dodávkami americkou armádu, dodával zbraně do afghánských hor podivné skupince psychopatů). Dalším důvodem je Robert Downey Jr., jako ve většině filmů kde hraje (Chaplin, Zodiak atd.) si celý film absolutně krade pro sebe a jeho cynické dialogy jsou vlastně jediná zábavná věc ve filmu Iron Man. Kdyby Iron Mana hrál někdo jiný, zřejmě by se jednalo o totální propadák. Tomuto herci se ovšem nějakým způsobem daří udržet vaši pozornost po celou dobu filmu a vlastně mu i začnete fandit, i když jeho přeměna na akčního superhrdinu v první třetině filmu je dost trapná. Dočkáme se i „povinného“ dialogu o zodpovědnosti………

Nevím jestli doporučit chodit na Iron Mana do kina. Žádná pecka to není, a triky jsou oproti například úchylnému filmu Transformers (tam taky bojují velcí roboti) trochu horší. Spíše si počkejte na DVD a vychutnejte si Robert Downey Jr. v roli superhrdiny.

Poznámka na konec: režisérem Iron Mana je Jon Favreau a má na kontě už jednu „podivnou“ superhrdinskou adaptaci – Daredevil, tam se mu ovšem obsazení hlavního hrdiny moc nepovedlo. Ben Affleck jako slepý právník bojující s polodementním Collinem Farrelem, moc velká zábava to nebyla. Kromě toho natočil ovšem Wimbledon, což je film, který mám dost rád.

Druhá poznámka na konec: Asi je fér říci, že ve svém hodnocení tohoto filmu jsem hodně osamocen – na webových stránkách International Movie Database (www.imdb.com), se Iron Man již stačil zařadit mezi nejlépe hodnocené filmy všech dob, ale věřte mi: nemůže ze to postava Iron Mana, ale neuvěřitelně sympatický Robert Downey Jr.

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky