10 nejlepších filmů všech dob

čtvrtek 15. květen 2008 14:07

Sting jako zaporny hrdina Duny.

Ovlivněn spoustou různých anket a žebříčků (nejlepších filmů, alb, knih atd.) ve všech možných médiích jsem se rozhodl si sestavit jeden takový svůj osobní žebříček deseti nejlepších filmů všech dob (dle mého vkusu). Brzo jsem uvědomil jaké sestavení takové hitparády přináší problémy.

První problém: Jsem možná schopný dát dohromady 10 nejlepších filmů jaké jsem kdy viděl, ale nejsem schopen určit pořadí, tj. který film by měl být nejlepším ze všech. Něco takového mi prostě nešlo určit. Filmy proto ve své hitparádě nejlepších filmů všech dob nečísluji.

 

Druhý problém: Takový osobní žebříček o dané osobě hodně vypovídá, při jeho sestavování jsem se několikrát přistihl, že sám sebe „cenzuruji“, tj. vynechávám ty filmy, které se většině nelíbily, abych se neznemožnil. Přemohl jsem se a snažím se skutečný osobní žebříček deseti nejlepších filmů všech dob.

 

Zde je prvních pět filmů (a jejich tvůrců) s krátkým popisem děje a mým názorem o jejich vyjímečnosti.

 

David Lynch: Duna (1984)

 

            Režiséra Davida Lynche asi netřeba představovat. K jeho filmům bych pouze podotknul, že některé jsou opravdu otravné (hlavně jeho pozdější tvorba). I jeho otravným filmům, ale nelze upřít určitou působivost a vizuální nápaditost. V jeho filmech se naprosto nezapře, že se chtěl původně stát malířem. Film Sloní muž byl obrovský úspěch a mladý, nadějný režisér David Lynch si najednou vybíral mezi dvěma super nabídkami. V obou se jednalo o velkorozpočtové hollywoodské spektákly. První z nich byla Duna a druhou nabídkou Návrat Jediho (třetí díl původní Star Wars trilogie). Lynch se rozhodl pro Dunu i když mu všichni tvrdili, že si adaptací „nezfilmovatelné“ geniální knihy Franka Herberta udělá jen ostudu. A asi měli pravdu. Velmi složitý děj diváky moc nezaujal a Duna v kinech byla naprostým propadákem. Nebudu popisovat o čem Duna je, podívejte se sami. Já sám mám tento film velmi rád a dívám se na něj hodně často.

 Steven Spielberg: Dobyvatelé Ztracené Archy (1981) 

             Tady se příliš rozepisovat nebudu. První díl z „trilogie“ o archeologovi Indianu Jonesovi ve skvělém podání  Harrisona Forda. Čtvrtý díl se rychle blíží do našich kina a já se hodně těším. Také se ovšem hodně bojím.

 James Cameron: Aliens (1986) 

 

            První díl ze série o vetřelcích natočil Ridley Scott a pojal ho jako velmi depresivní horor. Na svou dobu velmi odvážně vytvořil v podstatě neuvěřitelnou hrdinku Ellen Ripleyovou (životní role pro Sigurney Weaver). V druhém díle ovšem převzal žezlo James Cameron a diváci v kinech najednou zírali na akční jízdu, ze které dodnes vykrádají režiséři celé sekvence. Postavy kterým jste prostě věřili, že existují. Skvělá Ripleyová a ultraslizký záporňák Burke. Dodnes nemůžu zapomenout jak jsem nemohl usnout, když jsem tento film viděl poprvé.

 

Alfred Hitchcock: Provaz (1948) 

           U této "klasiky od klasika" se také nebudu dlouho zdržovat nudnými popisy. Kdo neviděl, ať to napraví. Mě osobně překvapilo, že si v roce 1948 někdo dovolil vytvořit něco tak šokujícího. Film bez kladných hrdinů, plný naprostého cynismu a zla. Geniální herci a převratné postupy v práci s kamerou a kulisami.

 John McTiernan: Smrtonosná past (1988) 

          Pro mě nepřekonatelná klasika, Bruce Willis ve své nejlepší roli a hlavně jeden z nejlepších záporňáků všech dob. John McClane se stal prototypem nového akčního hrdiny. A stejně jako Rocky, nebo Rambo se nedávno vrátil ve čtvrtém díle. Nebylo to ono. Důvodů je samozřejmě hned několik (např. imbecilní děj), ale hlavně charismatickému Willisovi chyběl soupeř. V prvním díle takového soupeře měl a byl jím Hans Gruber (už to jméno!!!). Alan Rickman si tuhle roli užil a právem patří mezi filmy, ke kterým se nejčastěji vracím.

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky