D1

středa 20. listopad 2013 08:14

Jen takový malý postřeh o "přestavbě" naší nejoblíbenější dálnice.

Na dálnici D1 se pohybuji průměrně dvakrát týdně a většinou s probíhající přestavbou nemám žádný větší problém. Naopak je vysoce zajímavé sledovat při popojíždění v zácpě dělníky (jsou-li tam) jak stojí u nějaké jámy, pokuřují a povídají si. Popřípadě přebíhají dálnici z důvodu malé, či velké potřeby. Přesto se za poslední dobu objevily dvě situace, které mě trochu překvapili a pocítil jsem potřebu se o ně podělit.

1. Zůžení do dvou pruhů, přikázaná rychlost 80 km/h - nepohybující se zácpa aut. Stojíme a čekáme. Po chvilkách se vždy kolona trochu pohne. Po cca 30 minutách se dostáváme k jakémusi pro mně nepochopitelnému řešení spojení dálnice s příjezdem z vedlejší silnice. Toto spojení ovšem začali někteří kolegové z kolony používat jako jakýsi předjížděcí pruh (přes plnou čáru), kdy předjedou cca 8 aut a zase se zařadí zpět do kolony (protože jim tam v cestě stálo auto údržby). Za přibližně 15 minut co jsem stál v tomto úseku mne takto minulo cca 10 aut (statistika: 6 vozů AUDI, jedno BMW, zbytek Oktávky). Za pár minut jsem byl v situaci kdy jedna z "Audin" zuřivě nablikávala a najížděla přede mně do mého pruhu. Nepustil jsem jí a vysloužil si zatroubení. OK. Vždy je důležité počítat do deseti a neuchylovat se k násilí. Celou předchozí situaci pokládám ovšem na českých silnicích za normální a za tuhle slohovku určitě nestojí, spíše jde o to, co se dělo dál. Asi 300 metrů za touto vysoce nebezpečnou oblastí připojování vedlejší silnice a dálnice stála policejní dodávka a u ní tři policisté. Z kolony si najednou vybrali auto a odstavili si ho stranou. V první chvíli jsem si pomyslel, že předchozí úsek byl monitorován a nyní těch pár hovádek božích dostane pokutu. Nikoliv. Auta byla vytahována namátkově a probíhala standartní kontrola vybavení auta a papírů. Chvíli jsem byl v šoku. Police ČR pomáhá a chrání.

2. Druhá situace je trochu humornější, ale tak nějak smutně. Aktuálně je na D1 hned několik zůžení do dvou pruhů s rychlostí 80 km/hodinu. V praxi to vypadá tak, že v pomalém pruhu jedou náklaďáky a ukáznění řidiči, v rychlém to pak ostatní pálí standartní rychlostí 130 km/hodině. Jsme přece na dálnici, že jo? Jet osmdesátkou v rychlém pruhu je absolutně nemožné, během několika minut budete s vysokou pravděpodobností problikáváni nějakými xenony. I s tím se dokážu nějak smířit. ALE jedu si v pomalém pruhu (cca 90 km/hodinu, 5 hodin ráno) a najednou mně dojel náklaďák (obrovské IVECO) a začal mně problikávát!? Cože? Koukám jak tele na vrata, a šup - už mne předjíždí.....Koukám na tachometr - 90 km/hodinu. Tý brďo!

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky