Dálnice z pekla

pondělí 6. říjen 2008 08:06

www.wikipedia.cz

Chtěl jsem něco napsat o dálnici D1. Trochu si postěžovat. Zanadávat si. Během psaní jsem se ale uklidnil, nechal zmizet svůj vztek. Vydýchal jsem svůj přesun z Prahy do Brna, a zpět. Jedovatě jsem chtěl poděkovat silničářům, policistům, řidičům vozů AUDI A4, vozů BMW a řidičům nadupaných služebních oktávek. Ale uklidnil jsem se. Road rage. Vztek, který se ve mně hromadil už od průjezdu Prahou je pryč a zbyly jen fascinující zážitky, dojmy a obrazy.

 

Svedení dálnice do jednoho pruhu. Dva pruhy uzavřeny. Nikde nikdo. Nikde žádný pracovník v slušivé kombinéze, žádná oprava výmolů, žádná oprava svodidel. Jen v protisměru, v uzavřeném pruhu, se líně posouvá sekačka trávy. Je třeba posekat trávník pod svodidly. Ve všední den. V osm ráno.

Kolona má několik kilometrů a hýbe se zatraceně pomalu.  

Každý kdo hodně řídí po českých (asi nejen českých) dálnicích má vytypovaný určitý druh vozu, který mu leze na nervy. Například jsem jednou dostal radu: „Dej si pozor na jakýkoliv Opel s brněnskou značkou. A nedej bože, aby měl řidič kšiltovku na hlavě. To se raději rychle někam ukliď“. Moje subjektivní zkušenosti, ale ukazují jinam, než na „opelisty“. Na řidiče vozů Audi.

Tak třeba dnes. Ještě v Praze. Bílé Audi A4. Bez blikání přede mnou mění svůj pruh celkem 6x. Rychlost okolo 100 km/h. Filmové kličkování. Honička. Ale nikde žádná Kobra 11 a já si říkám: dostane tento řidič někdy v životě pokutu? Znovu se s tímto Audi potkávám až na dálnici. Asi se někde stavovalo na kafíčko. Dojíždí mě zezadu v rychlém pruhu, dvouproudá část dálnice. Samozřejmě mě dojíždí rychlostí 160 km/h a brzdí těsně za mnou.

Bliká a troubí. Nemám kam uhnout, protože pomalý pruh se rovná souvislé, konstantní rychlostí se sunoucí, nepřerušované řadě náklaďáků a kamionů. Navíc je kousek přede mnou v rychlém pruhu kolona aut jedoucí cca 100 km/h.

audi-a4-01-sm.jpg Jsem zvědavý. V zrcátku hledám tvář řidiče. Předpojatě očekávám nějakého floutka těsně po maturitě. Překvapeně civím na naštvanou krásnou ženskou tvář. Audi dál bliká a troubí. Můj tachometr začíná pomalu ukazovat velmi nelegální hodnotu a blížím se k pomalé koloně aut přede mnou. Mám toho dost. 

Prudce dupám na brzdu a pak rychle na plyn. Je to sviňárna, já to vím. Vyděšené Audi se od té chvíle drží v bezpečné vzdálenosti a já při nejbližší možné příležitosti slečnu pouštím.

Znovu se potkáváme v koloně v Brně. Spěch byl k ničemu. 

Pak jsou tu BMW. Minimální rychlost = 150, maximální rychlost = neomezeno. V rádiu zrovna hlásí něco o tom, že 160 km/hod se na českých dálnicích zatím jezdit nebude.  

Nabízí se otázka: mění dané auto řidiče, nebo si člověk kupuje auto dle své povahy? Trocha filozofie po ránu. Pro začátečníky. Byla řidička bílé AUDI vždycky kráva, nebo se jí stala při řízení tohoto vozu? 

Tak jo, postěžoval jsem si. Podařilo se.

Vynechám další dvě nesmyslná zúžení do jednoho pruhu. Vynechám úplně rozkopané Brno (Drážďany po 2. světové válce), vynechám srandovně umístěnou policejní hlídku (u pumpy je blízko na oběd). Náklaďák co jel asi deset minut uprostřed dálnice po dělící čáře. Náklaďák co bez blikání vyjel z odstavného pruhu přímo přede mně.  

Vrátil jsem se domů, uvařil si čaj. Snědl jablko. Napsal tuhle esej o tom, jak jsem byl nasranej celej den. A je mi líp. 

 

Dodatek: Tento text vznikl minulý týden, mezitím jsem po dlouhé době projel i slovenské dálnice. Srovnání není fér, protože slováci mají samozřejmě většinu dálnic novějších než my. Ale rozdíl byl neuvěřitelný. Přesto jsem opět potkal psychopata v Audi. Další zajímavostí byla policejní hlídka přímo na dálnici (zúžení, zpomalení), na konci zpomalení dva policisté s plácačkami. Stavěli každé auto a kontrolovali dálniční známku. Taky srandovní způsob jak dělat svoji práci.

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky