Povolená rychlost na dálnicích

středa 8. říjen 2008 11:07

Přečetl jsem si pár srandovních blogů o nejvyšší povolené rychlosti na našich dálnicích. Většinou jsou názory proč povolenou rychlost neomezovat, nebo zvýšit na 160 km/h  vrcholem demagogie, nebo hlouposti autorů. V současnosti je maximální povolená rychlost na dálnici 130 km/h a má to důvod. Jestli tuto hodnotu nějakým směrem měnit, tak jedině dolu.

Pamatujete si tento obrázek?

nehoda.jpg

Hromadná nehoda na D1 u Jihlavy.

Následné vyšetřování ukázalo, že 60 % kamionů a 79 % osobních aut absolutně nepřizpůsobilo jízdu meteorologickým podmínkám. Intenzivní sněhové vánici s prakticky nulovou viditelností. To je obrovské množství řidičů kteří nezpomalí, ani v případě, kdy nevidí deset metrů před sebe na vozovku.

Je to také přesně to procento řidičů, kteří při případné neomezené rychlosti na dálnici pojedou klidně za jakýchkoliv podmínek 200 km/h a víc. Přece se to může, ne? 

Pohybová energie automobilu roste s druhou mocninou rychlosti. Při zvýšení ze 130 na 160 km/h se tato energie zvýší asi o 50 %. Nárazy jsou pak mnohem masivnější. Rovnice je jasná. Ubude zraněných, přibude mrtvých. Ale zřejmě poroste trh s brzdovými destičkami a kotouči. 

Délka brzdné dráhy také roste s druhou mocninou rychlosti. Zvýšení rychlosti ze 130 na 160 km/h (23 %), zvýší brzdnou dráhu o 51 %. Brzdná dráha je při 160 km/h dlouhá až 170 m. 

A to už je zatraceně dlouhá vzdálenost. 

Zdroje:

www.ct24.cz

Šachl J.: Co přinese zvýšení rychlosti na dálnici (ČVUT)

www.lidovky.cz

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky