Tip na víkendovou četbu

čtvrtek 23. říjen 2008 13:31

Chuck Palahniuk
http://chuckpalahniuk.net/

Tip na čtení na víkend. Ano, asi ano. Často se nestává, aby ve mě nějaká kniha vyvolala takový zmatek a smutek. Opravdu působivá četba. Jakoby určená pro takový trošku depresivní, podzimní víkend. Možná by ještě mohlo pršet. To je pak správná kombinace k tomu si otevřít tuhle knihu. Tohle kruté povídání o člověku, který byl nejprve absolutní nickou, potom médii oslavovaným duchovním vůdcem a nakonec masovým vrahem.

Jedná se o knihu od Chucka Palahniuka – Program pro přeživší (Odeon 2002).  

Hlavní hrdina knihy, Tender Branson, prožil své dětství v jedné z mnoha amerických sekt, náboženských komunit. Jedno z pravidel sekty „Krédistů“ bylo, že v komunitě zůstává pouze prvorozený syn. Tender se narodil o tři minuty později, než jeho bratr Adam. Jako druhorozený a méněcenný, je Tender je vyslán do „normálního“ světa, aby skromně žil, pracoval a peníze posílal zpět Krédistům.

Krátce po jeho odchodu ovšem celá komuna spáchá kolektivní sebevraždu, protože FBI začíná připravovat razii. V celé Americe tak ovšem zbylo spousty náhle osamocených, neprvorozených, příznivců sekty Kréda. Bezmocných a nepřipravených na reálnou Ameriku. Vláda zorganizuje jejich podporu a program pro jejich asimilaci do normální populace. Program pro přeživší.

Navzdory tomuto programu zbylí Krédisté umírají. Jejich sebevraždy se množí. Nebo jsou to vraždy? 

Tender pozoruje svět z pozice profesionálního uklízeče domů bohatých lidí. Ovládá miliony způsobů jak vyčistit skvrnu od krve, nebo jak správně servírovat garnáty. Je ovšem absolutně neschopen s kýmkoliv otevřeně komunikovat o svých pocitech. Stejně jako většina Palahniukových hrdinů je také sociopat. Jeho nejoblíbenější zálibou je to, že rozlepuje po městě nálepky se svým telefonním číslem jakožto linkou důvěry, a kdykoli mu někdo zavolá a baví se s nim o sebevraždě, Tender dotyčného přemluví, že sebevražda je ta jediná rozumná věc.  

Tender se nakonec stává posledním žijícím Krédistou. Ujímají se ho činorodí agenti médií a díky lékům, plastické chirurgii a televizi se Tender stává duchovním vůdcem národa. Televizním kazatelem, který je špičkou ledovce obrovského byznysu s figurkami, spirituálními „kuchařkami“, TV pořady atd.  

A když přestane tomuto náboženskému showbyznysu vydělávat, stává se psancem a díky médiím i masovým vrahem odpovědným za smrt tisíců.

 Autor tohoto depresivního čtení Chuck Palahniuk je v Čechách znám zejména díky knize Klub Rváčů, respektive filmu, který podle ní vznikl. Kromě Programu pro přeživší a Klubu Rváčů vyšla v češtině ještě „povídková“ kniha Strašidla. Tu doporučuji ovšem pouze silným povahám, protože se jedná opravdu o drsnou knihu. Palahniuk se dokonce (s nadsázkou) chlubí stále rostoucím počtem lidí, kteří omdleli při čtení úvodní povídky této knihy. Tou je totiž docela drastická groteska o dvou extrémních typech onanie.

A pár fotek z mého oblíbeného filmu Fight Club:

fightclub.bmp

fightclub2.jpg

Photo date: 14 April 2002 © 1999-Twentieth Century Fox Film Corp., Monarchy Enterprises B.V. & Regency Entertainment, Inc.-All rights reserved
Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky