Strašidelné město

čtvrtek 9. červenec 2009 13:25

Jen pár dojmů z jednoho krásného výletu, možná i pokus o fotoblog. Víkend ve městě Litomyšl stál za to, a to nejen kvůli nádherné modernistické výzdobě města. Největší radost jsem měl z krásně strašidelné atmosféry.

DSC01010_upr.jpg

Podvečer v Klášterní zahradě města Litomyšl. Uprostřed zahrady je bazének s několika sochami sochaře O. Zoubka. Celá zahrada je nádherně osvícena, upravena a vyzdobena. Její nádhera vynikne hlavně v noci. Přímo na zahradě je malá zahradní restaurace (spíše cukrárna), s přívětivou obsluhou a výbornou ledovou kávou. Jelikož bylo teplo, tak se v bazénku téměř neustále vesele rachtali malé děti. Na tuto fotografii osamělé zahrady bylo nutné si počkat. Z klášterní zahrady vede cestička rovnou na terasu hotelové restaurace APLAUS, kde opravdu výborně vaří. Výborně.

DSC01011_upr.jpg

V Celé Litomyšli jsou na různých (i nečekaných) místech exempláře různého moderního umění. Na mě působilo často až strašidelně. Ale jelikož se bojím rád, tak jsem si to užil. Neptejte se mě kdo je autorem, nevím to.

DSC01032_upr.jpg

Olbram Zoubek je v Litomyšli milován. Někdy mi to přišlo až přehnané. Kam se vrtnete, tam jsou sochy od Zoubka (nebo jeho syna). Přesto jsou někdy působivé. Asi záleží na jejich umístění a Vaší náladě. 

DSC01052_upr.jpg

Zámecké sklepení se stálou Zoubkovou expozicí (vstupné šokujících 20 korun). To je opravdu chladné a strašidelné místo. U vchodu vyfasujete deku a magnetofon se Zoubkovým výkladem k jednotlivým sochám. Ten jsem vydržel poslouchat asi 3 minuty, pak mě to přestalo bavit. Umělec by asi neměl vyprávět o svých inspiracích. Součástí sklepení je i výstavka (a ochutnávka) vín Chateau Litomyšl. Moje naivní představa, že se zřejmě jedná o víno z Litomyšle, či okolí, vzala za své při bližším zkoumání. Vína jsou z Moravy a pouze pěkný štítek na lahvi je z Litomyšle.

DSC01058_upr.jpg

Nejpůsobivější Zoubkovo dílo (podle mě).

DSC00985_upr.jpg

Zpátky v zahradě. Už vím kde se inspiroval režisér Steven Spielberg při natáčení Války Světů. Nádherný mimozemský útočník. Nádherná Litomyšl.  

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky