Soumrak Blondýnek

neděle 9. srpen 2009 19:54

Ale i blonďáků, samozřejmě. Už párkrát jsem z různých zdrojů zaslechl šokantní zprávu o “vymírání” genu způsobujího blond vlasy. Nevypadalo to jako další z nekonečné řady vtipů o blondýnkách, naopak – vypadalo to věrohodně! Výzkum prý provedla ctihodná WHO (Světová zdravotnická organizace), dle ní už asi za 200 let (v roce 2202) bude pravý(á) bloňdák/blondýnka velikou vzácností. Nebo je všechno jinak?

Nedávno jsem někde v informačním šumu, který se na každého z nás denně valí, zaregistroval výsledky jakési ankety o nejvíce sexy muže naší planety. Překvapilo mě, že ze čtyř mužů, kteří tuto anketu vyhráli, byl pouze jeden bloňdák. Jinak se dobře umístili pouze bruneti. Robert Pattinson (hvězda pubertálně dementní romance Twilight), veterán Johny Depp a muzikálový Zac Efron. Jediný blond chlapík byl samozřejmě Brad Pitt.

Moje teorie o ženském ideálu jako modrookém blonďáku dostala vážné trhliny.

patt.jpg

Robert Pattinson - nejvíce sexy muž na naší planetě

Touto drobnou oklikou se dostávám k hlavnímu tématu – potencionálnímu armagedonu zlatovlasých.   Stačí trocha pátrání na internetu aby se celá záležitost s vymírajícím genem blonďatosti stala trochu podezřelou. To ovšem nezabránilo BBC, Sunday Times a mnoha dalším médiím (včetně mnoha otrocky opisujících českých novinářů) vytvářet zprávy o nespecifikovaných německých vědcích, kteří přišli s teorií recesivního blond genu. Tato teorie tvrdí, že za 200 let už bude pár blonďáku a blondýnek pouze ve Finsku.

blond2.jpg
 

Naštěstí existují různé internetové spolky, které se snaží odhalovat takzvané “městské legendy”, v tomto případě přímo novinářské kachny. Zaměřili se na článek ze Sunday Times a extrahovali z něj tři základní, relativně rychle ověřitelná, “fakta”, která daný článek postuluje: 

  1. Studii provedla Světová zdravotnická organizace (WHO).
  2. Dle autorů je důvodem vymírání blond genu jeho recesivita a také to, že umělé blondýny jsou pro muže přitežlivější než blondýny pravé (!).
  3. Poslední blond člověk se narodí ve Finsku v roce 2202.

Už první bod se nezakládá na pravdě (tím pádem jsou ostatní body bezpedmětné), žádná taková studie neexistuje. Tisková mluvčí WHO potvrdila, že nejenže takovou zprávu tato agentura nikdy nevydala, ale dokonce ani neexistuje žádný výzkum tohoto typu. Tiskovu zprávu na toto téma zakončila vtipně: 

“Upřímně řečeno, my máme na práci mnohem důležitější věci!” 

Asi to byla bruneta.  

Nicméně lovcům kachen to nestačilo a rozhodli se vypátrat, kde se vůbec tato pověra objevila poprvé. Po troše pátrání přišli na to, že zpráva obsahující výše popsané tři body se poprvé objevila v roce 2000 v německém dámském časopise Allegra. Tento časopis citoval neexistujícího antropologa ze zdravotnické organizace WHO.  

A teď přichází ta fascinující část. Novináři prakticky po celém světě převzali zprávu jako fakt. Nikdo nezavolal do WHO, aby se zeptal co je na tom pravdy, nikdo se neobtěžoval ověřit zdroje. Zpráva se stala součástí mnoha různých světových médií. Tím se ovšem prakticky stala víceméně “faktem”. 

To ale není vše. Další pátrání ukázalo zajímavou skutečnost. Pověra o vymírání blond lidí je mnohem starší a mnohem zakořenější v kolektivním podvědomí, než se na první pohled zdálo. Už v roce 1961 několik světových novin přineslo zprávu o vymření blondýnek v rozmezí následujících 50–140 let. Zpráva se tenkrát odvolávala na reálnou studii Mezinárodního panelu demografických studií, který přišel s informací o poklesu poměru blonďáci versus bruneti prováděném ve Švédsku. Teorie tenkrát nepracovala s genetickým vymíráním blond genu, důvodem měl být Darwinův zákon. Přežijí jen ti nejvhodnější a nejsilnější. Blondýnky mezi ně (dle novinářů ze 70. let) asi nepatřily.  

Další výzkum různých analů ukázal, že už v roce 1906 se objevil článek s šokujícím titulkem – “Blondýnky odsouzeni k zániku”. Ten se pro změnu odvolával na informace z jedné americké university (Columbia University). Dle článku peroxidové blondýnky přežijí, ale jejich pravé, “22 karátové sestřičky”, nikoliv. Důvod nespecifikován. 

blond3.jpg

Pořád ale nejsme u konce. Jsme v roce 1890, kdy se objevil článek o rostoucích preferencích mužů pro brunety - blondýnky jsou prý na ústupu! Autor článku provedl fascinující “vědecký” experiment. Postavil se v New Yorku na slavnou ulici Broadway a sledoval procházející dívky. Za 15 minut napočítal asi 200 žen, z toho pouze 13 nemělo tmavé vlasy (z toho ještě 3 zrzky a 2 peroxidové blondýny). Ten samý experiment udělal ještě v divadle. S procentuálně podobným výsledkem. V novinařině se od té doby vlastně nic nezměnilo, vzpomeňme TV NOVA a některé pokusy jejich “novinářů”.  

Jedeme dál! Už v roce 1865 jistý článek o pařížské módě postuluje zánik pravých blondýn. A tím jsme zpátky u ženského časopisu – stejně jako je německý časopis Allegra, který zprávu o konci blondýnek začal šířit v roce 2002.     

Takže k čemu jsme se nakonec dostali? Myslím, že můžeme klidně postulovat nová “fakta” o tomto zajímavém tématu: 

  1. Novináři jsou líní a často svou práci flákají – málokdo se vůbec obtěžoval článek z dámského časopisu s drby ověřovat a většina ho přejala jako fakt. Nepochybuji, že se tak děje i u závažnějších věcí.
  2. Redaktorky většiny módních časopisů jsou zřejmě brunety. Proto si vymýšlejí a šíří zlé, pomlouvačné “zprávy” o zániku blondýn.
  3. Pravé blondýnky nevymřou. Blond gen není recesivní.
  4. A jak chlapi? Anketa o nejvíc sexy muže planety mluví jasně – brunet vedle bruneta. Tady se zřejmě ideál mužské krásy trochu pozměnil. Příští rok může být ovšem všechno jinak – blonďáci taky asi nevymřou.

To se mi ulevilo (ačkoliv se to z fotografie nezdá, tak mám dost světlé vlasy). 

Zdroje:

http://www.transworldnews.com/NewsStory.aspx?id=95749&cat=2

http://en.wikipedia.org/wiki/Disappearing_blonde_gene

www.snopes.com 

Poznámka na okraj:

Blondýnka na fotkách se jmenuje Netty Maj, objevil ji časopis Playboy. Je prý pravá blondýna. Má ráda čokoládu a golf. Blondýnky určitě nevymřou. 

Karel Šec

Karel Šec

Karel Šec

Nové filmy, knihy a hudba které mě zaujaly.

Od malička mám rád filmy a hlavně kino. Budu rád když Vám něco z toho co zde píši pomůže vybrat správný film na který zajít, nebo knihu kterou si přečíst. Nechci filmy "recenzovat", spíš psát o dojmech, které ve mně vzbudily.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky